dr n. med. Monika Szafarowska

Specjalizacja: Ginekologia i położnictwoGinekologia onkologicznaEndometriozaLeczenie niepłodnościUSG

Dr Monika Szafarowska jest lekarzem specjalistą w zakresie ginekologii i położnictwa. Pracuje jako starszy asystent w Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Szkolenia specjalizacyjne odbywała w 3 placówkach: Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej WIM oraz w II Klinice Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Bielańskim.

W roku 2017 uzyskała stopień naukowy doktora nauk medycznych za pracę zatytułowaną “Rola wybranych biomarkerów niepowodzeń rozrodu u kobiet z zespołem policystycznych jajników”. Często uczestniczy w różnego rodzaju kursach i kongresach międzynarodowych, a także współrealizuje granty naukowo-badawcze. Jest także autorką licznych publikacji medycznych, poruszających tematykę problemów z zajściem w ciążę.

W swojej działalności klinicznej skupia się na zagadnieniach endometriozy, niepłodności pierwotnej oraz nawracających poronień.

Niepłodność pierwotna to poważny problem dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn – choć jak podkreśla dr Szafarowska, nie oznacza całkowitego braku możliwości posiadania dzieci. W przeciwieństwie do niepłodności wtórnej dotyczy on par, które mają trudności z zajściem w pierwszą ciążę. Kluczowe jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia, poprzedzonego szczegółową diagnozą stanu zdrowia kobiety i mężczyzny.

Nawracające poronienia to kolejny z obszarów zainteresowań dr Szafarowskiej. Problem ten pojawia się w przypadku utraty dwóch lub więcej kolejnych ciąż i dotyczy jedynie ok. 5% par, podczas gdy sporadyczne poronienia mogą występować nawet w 50% ciąż. Najczęstszymi powodami zarówno poronień sporadycznych, jak i nawracających są uwarunkowania genetyczne (nieprawidłowości dotyczące chromosomów, choroby jednogenowe itd.), nieprawidłowości w obrębie macicy, choroby gruczołów dokrewnych i czynniki środowiskowe, jak np. palenie papierosów.

Dr n. med. Monika Szafarowska dużo uwagi poświęca też takim dziedzinom, jak endokrynologia ginekologiczna i medycyna rozrodu. W swojej praktyce klinicznej regularnie zajmuje się diagnostyką i leczeniem patologii macicy (mięśniaki, polipy), nietrzymania moczu, a także zaburzeniami statyki miednicy mniejszej.

Zaburzenia statyki narządu rodnego to problem, który najczęściej dotyka kobiety po 40. roku życia. Schorzenie rozwija się powoli i często zupełnie niezauważalnie. Polega na obniżeniu narządów miednicy, co prowadzi do wysuwania się szyjki macicy, przedniej lub tylnej ściany pochwy, a skrajnych przypadkach do całkowitego wypadania macicy. Przypadłość może być widoczna w spoczynku, ale zazwyczaj nasila się w czasie codziennej aktywności – przy wzroście ciśnienia wewnątrzbrzusznego (np. podczas kaszlu, kichania).

Jak zauważa dr Szafarowska, przyczyny zaburzeń statyki mogą być różne. Zaliczają się do nich czynniki genetyczne, medyczne, środowiskowe oraz położnicze (np. powikłania w czasie przebytych porodów).