dr n. med. Jakub Kociuba

Specjalizacja: USG prenatalneGinekologia i położnictwoUSG

Dr Jakub Kociuba to specjalista ginekolog-położnik, doskonały diagnosta ultrasonografii prenatalnej. Zawodowo związany jest ze Szpitalem Specjalistycznym im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie. Pracuje również w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Aktualnie jest w trakcie specjalizacji z onkologii ginekologicznej.

Ginekolog onkologiczny to lekarz, który w swojej codziennej działalności zawodowej łączy 2 dziedziny medycyny: ginekologię oraz onkologię, czyli dział zajmujący się leczeniem nowotworów. Niektóre schorzenia i problemy zdrowotne związane z kobiecymi narządami (np. łagodne i złośliwe zmiany nowotworowe) wymagają diagnozy i leczenia właśnie u specjalisty z zakresu ginekologii onkologicznej.

Dr Kociuba posiada certyfikaty FMF (FMF ID 162109) uprawniające do wykonywania badań USG: I trymestru oraz testu PAPPA, USG II trymestru (18-22 tyg.), oceny ultrasonograficznej szyjki macicy, screeningu w kierunku preeklamsji/IUGR oraz badań dopplerowskich. Ma też certyfikat oceny guzów jajnika grupy IOTA oraz certyfikat USG PTGiP (Nr 242/2019).

Preeklampsja (PE) to zespół symptomów chorobowych, które objawiają się dopiero po skończonym 20 tyg. ciąży. Mogą też pojawić się w trakcie porodu lub połogu. PE rozwija się w przypadku nie więcej, niż 5% ciąż, a w ok. 10% przypadków ma wczesną postać (przed 34 tyg. ciąży). Dochodzi tutaj często do zahamowania wewnątrzmacicznego wzrastania płodu.

W preeklampsji u ciężarnej pacjentki pojawiają się nadciśnienie tętnicze i białkomocz lub nadciśnienie tętnicze połączone z dysfunkcją narządów wewnętrznych (białkomocz może nie występować). Jak zauważa dr Jakub Kociuba, niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka i leczenie w kierunku preeklampsji. Prenatalne badania USG w I trymestrze ciąży powinny być zatem wykonywane wyłącznie przez lekarzy posiadających certyfikat FMF, który umożliwia kompleksową ocenę ryzyka pojawienia się PE lub hipotrofii płodu.

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu to kolejne zagadnienie, któremu dr Kociuba poświęca dużo uwagi. Przypadek ten nosi nazwę IUGR (z ang. Intrauterine Growth Restriction) i polega na nieprawidłowym wzrastaniu płodu w łonie matki – w konsekwencji jest on mniejszy w odniesieniu do spodziewanego wieku ciążowego. Do najczęstszych przyczyn IUGR zaliczane są czynniki matczyne (np. choroby układu krążenia, mięśniaki macicy, palenie papierosów), płodowe (np. zaburzenia genetyczne, wewnątrzmaciczne zakażenia), a także czynniki łożyskowe (takie jak torbiele łożyska czy zbyt wczesne oddzielanie się łożyska).

Dr Kociuba wykonuje badania USG w każdym trymestrze ciąży, w tym badania referencyjne i USG ginekologiczne. Udziela porad antykoncepcyjnych, okołomenopauzalnych oraz dotyczących niepowodzeń położniczych. W ramach swojej praktyki wykonuje pełen zakres operacji ginekologiczno-położniczych z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych (laparoskopia, histeroskopia), jak i klasycznych (w tym cięcia cesarskie).