lek. Paweł Pudełko

Specjalizacja: Urologia

Dr Paweł Pudełko to specjalista w dziedzinie urologii. Ma za sobą studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a doświadczenie zawodowe zdobywał w Klinice Urologii WUM. Jest członkiem Polskiego oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Potwierdzeniem jego obszernej wiedzy z zakresu urologii klinicznej jest prestiżowy tytuł FEBU.

FEBU (Fellow of the European Board of Urology) to dowód uzyskania specjalizacji z urologii, która uznawana jest w całej Unii Europejskiej. By to osiągnąć, konieczne jest zdanie wymagającego egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. W Polsce mniej więcej co drugi lekarz urolog może pochwalić się tytułem FEBU. Osoba, która go otrzymuje, jest doskonale wykształconym specjalistą – dla dr Pudełko jest to powód do olbrzymiej dumy i satysfakcji.

W codziennej działalności klinicznej zajmuje się leczeniem zachowawczym i operacyjnym chorób układu moczowego, m.in. zapalenia cewki moczowej, zapalenia gruczołu krokowego czy pęcherza moczowego. W klinice Wola Clinic najczęściej przeprowadza 3 zabiegi: wazektomię, podcięcie wędzidełka prącia i usunięcie kłykcin.

Wazektomia to metoda antykoncepcji dla mężczyzn, którzy nie powinni lub nie chcą mieć dzieci. Pacjenci po wykonanym zabiegu mogą odbywać stosunki płciowe bez żadnych przeciwwskazań – różnica jest taka, że w ich nasieniu nie ma już plemników, a więc męskich komórek rozrodczych. Jak zauważa dr Paweł Pudełko, skuteczność zabiegu wazektomii jest bardzo wysoka i potwierdzona w 99% przypadków.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym w gabinecie zabiegowym. Polega na rozwarstwieniu powłoki worka mosznowego przy użyciu specjalnego narzędzia, a następnie na przecięciu nasieniowodu. Jego końce zostają podwiązane, a potem są wsuwane z powrotem do moszny. Wazektomia jest zabiegiem bezpiecznym – wymaga wyłącznie założeniu opatrunku pod koniec. Szwy nie są wykorzystywane.

Plastyka wędzidełka prącia to kolejny zabieg, który często wykonuje dr Paweł Pudełko. Dolegliwości związane z wędzidełkiem mogą być nieprzyjemne, ale nie zagrażają zdrowiu ani życiu mężczyzny – powodują jednak uczucie dyskomfortu i ból m.in. podczas stosunku seksualnego.

Wędzidełko penisa to delikatny fałd skórny, przebiegający w kierunku napletka od dołu powierzchni żołędzia. Jeśli wędzidełko jest zbyt krótkie, podczas zsuwania napletka mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Wskazana jest wówczas wizyta u urologa w celu potwierdzenia nieprawidłowości i skierowania do dalszego postępowania. Zabieg podcięcia wędzidełka prącia jest szybki, skuteczny i bezpieczny – pacjent po wykonanej plastyce wypisywany jest do domu.

Dr Pudełko przeprowadza też w klinice Wola Clinic zabiegi usuwania kłykcin kończystych. To wstydliwe schorzenie, które powoduje wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Zakażenie dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Początkowo ujawnia się przez występowanie twardych, szorstkich narośli, które następnie mogą się połączyć, tworząc kalafiorowate narośla. Pojawiają się one m.in. w okolicach odbytu.