Szczepienia HPV Warszawa Wola | WolaClinic

Szczepienia HPV Warszawa


Szczepienie przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego pozwala chronić przed rozwojem nowotworów HPV-zależnych w przyszłości, takimi jak rak szyjki macicy, rak okolic głowy i szyi, rak odbytu czy prącia. Szczepionka przeciw wirusowi HPV zaliczana jest do grupy szczepień zalecanych. Wykonasz je w naszym centrum medycznym WolaClinic.

Wirus HPV – co to jest?

Wirus HPV to wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus), który powoduje zmiany skórne głównie w obrębie narządów płciowych, choć nie tylko. Wyróżnia się ok. 150 typów wirusa HPV, przy czym niektóre są niegroźne dla człowieka, zaś inne mogą prowadzić do wystąpienia groźnych zmian nowotworowych:

  • u kobiet – rak szyjki macicy, rak macicy, rak pochwy i sromu,
  • u mężczyzn – rak odbytu, rak prącia, rak gardła i jamy ustnej.

Do zakażenia HPV dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu seksualnego. Warto wiedzieć, że czasami zarażony/a może nie wiedzieć, iż jest nosicielem wirusa – zakażenie może przebiegać bezobjawowo.

Spośród kilkudziesięciu typów wirusa HPV do najgroźniejszych (biorąc pod uwagę ryzyko zachorowania na nowotwór) zaliczane są HPV-16, HPV-18 oraz HPV-45. Z kolei wirusy HPV-6 i HPV-11 powodują pojawienie się brodawek na skórze okolic intymnych.

Szczepienia przeciwko HPV Warszawa i okolice

W Polsce i na całym świecie już od kilkunastu lat wykonywane są szczepienia przeciw HPV. To doskonała metoda profilaktyki zdrowotnej rajka szyjki macicy. W naszym kraju korzysta się z 3 poniższych szczepionek:

  • 2-walentna szczepionka Cervarix przeciw wirusom typu HPV- 16 i 18 – podawana domięśniowo, skuteczna w profilaktyce zmian przednowotworowych. Podawana kobietom i dziewczętom powyżej 9. roku życia.
  • 4-walentna szczepionka Silgard przeciw wirusom HPV-16, 18. 6 oraz 11 – podawana domięśniowo, skuteczna w profilaktyce zmian przednowotworowych oraz brodawek i zmian skórnych okolic narządów płciowych. Przeznaczona dla osób dorosłych i dzieci powyżej 9. roku życia. Pełny cykl szczepień obejmuje podanie 2 dawek (dla dzieci w przedziale wiekowym 9-13 lat). Jeśli pierwsza dawka szczepionki została podana już po ukończeniu 13 . roku życia, konieczna będzie aplikacja 3 dawek szczepionki.
  • 9-walentna szczepionka przeciw HPV Gardasil – wykorzystywana przez nas w klinice WolaClinic, skuteczna w profilaktyce zakażeń 9 niebezpiecznymi typami wirusa HPV. Szczepionka podawana jest domięśniowo i przeznaczona dla osób dorosłych oraz dziewcząt i chłopców w wieku > 9 lat. Schemat szczepienia obejmuje podanie 3 dawek w konfiguracji 0, 2 i 6 miesięcy( dorośli)

Natomiast do 14rż szczepienie 0,5-13m-cy.

Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego – kto powinien się szczepić?

Szczepienie przeciw HPV nie jest obowiązkowe, ale z całą pewnością warto się na nie zdecydować. Polecane jest szczególnie przed rozpoczęciem współżycia, ale szczepić można dzieci już od 9 rż. Co ważne, szczepić można się też później. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby zmieniające partnerów seksualnych. W szczepieniach zapominamy o mężczyznach, gdyż częściej chorują objawowo kobiety, a mężczyźni przenoszą wirusy , często nie mając objawów.

W związku z powyższym zalecane jest również szczepienie mężczyzn.

Szczepienia HPV Warszawa w klinice WolaClinic

W naszej klinice wykonujemy szczepienia HPV z wykorzystaniem bezpiecznej 9-walentnej szczepionki Gardasil. Nie są one finansowane – wyjątkiem są bezpłatne szczepienia przeciw HPV szczepionką 2-walentną, która znalazła się liście leków refundowanych w 2021 r . Można także skorzystać z darmowego programu szczepień przeciw wirusowi HPV. Tego typu inicjatywy organizowane są czasami przez samorządy lokalne i przeznaczone są dla dzieci w wieku 11-13 lat.

Sprawdź ofertę WolaClinic i umów się na szczepienie przeciwko wirusowi HPV w Warszawie.

Przeprowadzamy również szczepienia:

  • krztusiec, błonica, tężec –Boostrix/Adacel– dla dorosłych
  • przeciw grypie w sezonie jesienno-zimowym

Szczepimy także kobiety w ciąży.


Punkt pobrań / Punkt szczepień