Kłykciny kończyste to zmiany w typie brodawki, które wywołuje zakażenie wirusem HPV o niskiej onkogenności. Zmiany te najczęściej pojawiają się u kobiet i mężczyzn na zewnętrznych narządach płciowych, a także w okolicach odbytu. Kłykciny często tworzą kalafiorowate skupienia, które bardzo rzadko bolą, jednak bardzo szybko rosną i rozprzestrzeniają się.
Metodę leczenia kłykciń kończystych wybieramy indywidualnie, w zależności od wielkości i umiejscowienia zmian. Pojedynczo występujące zmiany specjaliści przeważnie próbują usunąć farmakologicznie, podając pacjentowi doustne leki przeciwwirusowe oraz miejscowo działające maści lub płyny. W przypadku większych zmian oraz niepowodzenia w leczeniu farmakologicznym, stosuje się leczenie zabiegowe. Wśród tych metod wyróżniamy usuwanie chirurgiczne, elektrokoagulację oraz laseroterapię. Przeważnie zabiegu usunięcia kłykcin wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i trwają bardzo krótko.
Niestety, około 90% przypadków, pomimo skutecznego leczenia, charakteryzują nawroty zmian. Nieleczone kłykciny mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym także do przekształcenia się w nowotwory.