Wkładka antykoncepcyjna domaciczna Warszawa Wola | WolaClinic

Założenie wkładki antykoncepcyjnej


Wkładka wewnątrzmaciczna to jedna z najbardziej efektywnych form antykoncepcji, na którą decyduje się coraz więcej kobiet. Jej główną zaletą jest fakt, że zakładana jest raz na kilka lat, działa samoistnie i w zasadzie nie trzeba o niej pamiętać. Wkładka domaciczna może być zarówno hormonalna jak i klasyczna. Wkładka zawartością hormonów łączy w sobie działanie klasycznej spirali oraz jest korzystne działanie na endometrium zmniejszając obfitość krwawień lub doprowadzając do ich zaniku. Skuteczność zapobiegania ciąży jest niemal stuprocentowa. W naszej klinice wykonujemy zabieg założenia wkładki, który przeprowadza specjalista – ginekolog. Dowiedz się więcej tej metodzie antykoncepcji.

Czym właściwie jest wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka antykoncepcyjna domaciczna jest niewielkim urządzeniem wykonanym z tworzywa sztucznego, często z domieszką miedzi lub srebra. W zależności od rodzaju może cechować się różnym kształtem i budową – najczęściej przypomina literę T lub S, nieco zakrzywioną. Niektóre rodzaje wkładek wyposażone są w specjalny zbiorniczek z hormonami (pochodnymi progesteronu), które są później stopniowo uwalniane. Są to tzw. wkładki hormonalne.

Wkładka umieszczana jest w jamie macicy. Przymocowane do niej nitki są przycinane zaraz po jej założeniu – znajdują się one w zewnętrznym ujściu szyjki macicy. W ten sposób lekarz a i sama pacjentka może kontrolować, czy wkładka znajduje się w optymalnym miejscu. Zabieg umieszczenia wkładki domacicznej jest zalecany w okresie krwawienia miesiączkowego. Wyeliminowane jest wówczas całkowicie podejrzenie ciąży, a ponadto kanał szyjki macicy jest bardziej rozchylony, co ułatwia aplikację. Wkładka jest dodatkowo nasączana solami baru, co pozwala zauważyć ją na zdjęciach rentgenowskich.

Wkładka domaciczna jako metoda antykoncepcyjna – sposób działania

Działanie wkładek zależy od ich rodzaju. Z racji tego, że jest to ciało obce, w organizmie rozwija się niewielki stan zapalny. Jego bezpośrednim skutkiem jest pojawienie się leukocytów (białych krwinek), które eliminują plemniki i uniemożliwiają zapłodnienie komórki jajowej. Dzięki zmianie struktury błony śluzowej macicy zwiększa się gęstość wytwarzanego śluzu szyjki macicy, przez co staje się on nieprzepuszczalny dla plemników.

Jeśli wkładka wyposażona jest w zbiorniczek z hormonami (w środku znajduje się progestagen), uwalniane są one w stałych dawkach, dając efekt podobny do tzw. mini pils, czyli minipigułek antykoncepcyjnych: zmieniają grubość endometrium i zagęszczają śluz szyjkowy. Minipigułki są polecanym rozwiązaniem w przypadku przeciwwskazań do antykoncepcji hormonalnej i stosowania środków hormonalnych. Warto pamiętać, że w przypadku hormonalnych wkładek wewnątrzmacicznych u jednej kobiety na cztery zanika owulacja.

Rodzaje wkładek domacicznych

Wkładki dzielą się na kilka głównych typów, które różnią się od siebie sposobem działania. Oczywiście celem zasadniczym każdej z nich jest maksymalne obniżenie ryzyka zajścia w ciążę.

 • Wkładka z jonami metali – jej działanie polega na osłabieniu przemiany glikogenu komórkach plemników. Dzięki temu procesowi plemniki są uszkadzane i nie są w stanie funkcjonować w normalny sposób.
 • Wkładki wydzielające hormony (wkładki hormonalne) – zagęszczają śluz szyjki macicy i uniemożliwiają plemnikom swobodne przemieszczanie się do jajowodów.
 • Wkładki miedziane w kształcie nici – umieszcza się je na dnie macicy. Na nici zawieszone są zbiorniczki z miedzią, która jest następnie uwalniana.
 • Wkładki domaciczne obojętne – nie zawierają jonów metali ani hormonów i zapobiegają wyłącznie zagnieżdżeniu się zarodka. Według wielu lekarzy skuteczność antykoncepcyjna tej wkładki jest najmniejsza spośród wszystkich dostępnych rodzajów.

Ostateczna decyzja co do wyboru konkretnego rodzaju wkładki jest wspólna tj pacjentki i lekarza. Zanim wkładka zostanie umieszczona, konieczne jest m.in. przeprowadzanie niezbędnych badań ginekologicznych, wykonanie cytologii i usg ginekologicznego.

Umów się na założenie wkładki wewnątrzmacicznej w WolaClinic

Czas działania pojedynczej wkładki (w zależności od rodzaju) wynosi średnio od 3 do 5 lat. Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka, a jej koszt w przeliczeniu na 1 miesiąc jest mniejszy niż tabletek antykoncepcyjnych. Należy jednak zauważyć, że cena jest zróżnicowana a wyższa cena dotyczy wkładek hormonalnych . Wkładki dostępne są najczęściej w zestawie ze specjalnym aplikatorem.

Zapraszamy do naszej kliniki na założenie wkładki domacicznej – zarówno hormonalnej, jak i miedzianej , srebrno-miedzianej czy też nowoczesnej IUB. Ginekolodzy z WolaClinic zadbają o to, by zabieg przebiegł w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Skorzystaj z jednej z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcji na świecie – sprawdź nasz cennik i umów się na wizytę już dzisiaj!

Przeciwwskazania:


Do przeciwwskazań do stosowania wkładek zaliczają się:

 • podejrzenie ciąży,
 • przerost błony śluzowej macicy,
 • krwawienie z dróg rodnych nieznanego pochodzenia,
 • wady wrodzone macicy,
 • zakażenia w obrębie miednicy mniejszej,
 • uczulenie na chemiczne substancje wkładki,
 • zapalenie przydatków,
 • niska odporność organizmu, spowodowana np. zakażeniem wirusem HIV lub cukrzycą.

Ryzyko wystąpienia poważniejszych powikłań po założeniu wkładki jest niewielkie. Najczęściej pojawiają się skurcze i dolegliwości bólowe podczas menstruacji i upławy z pochwy. Może dojść także do nieprawidłowych miesiączek, obfitych i długotrwałych. Czasami obserwuje się również plamienia między miesiączkowe.