Labioplastyka - chirurgiczna korekta warg sromowych Warszawa | WolaClinic

Labioplastyka – chirurgiczna korekta warg sromowych


Labioplastyka zwana jest inaczej plastyką warg sromowych lub chirurgiczną korekcją sromu. To gałąź ginekologii estetycznej, która cieszy się coraz większą popularnością i cały czas zyskuje nowe zwolenniczki. Operacja plastyczna miejsc intymnych to zabieg, który ma zbawienny wpływ nie tylko na samopoczucie i komfort psychiczny pacjentek, ale także na zdrowie fizyczne – tym samym już dawno przestała być uważana za zbędną zachciankę. Labioplastykę w Warszawie wykonasz w naszej klinice WolaClinic. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym zabiegu i kiedy jest on wskazany.

Czym jest zabieg labioplastyki i na czym polega?

Labioplastyka to zabieg medycyny estetycznej, a mówiąc ściślej ginekologii estetycznej. Jego głównym celem jest wymodelowanie warg sromowych mniejszych (labiominoroplastyka) lub większych (labiomajoroplastyka). Korekcja obejmuje poprawę napięcia oraz zmianę wielkości lub kształtu warg sromowych poprzez usunięcie nadmiaru tkanki.

Operacja jest zwykle podyktowana względami estetycznymi – pacjentki skarżą się na dyskomfort psychiczny związany z nieestetycznymi, pogrubiałymi wargami sromowymi i pogorszenie jakości życia seksualnego. U kobiet aktywnie uprawiających sport dochodzi ponadto do ocierania się przerośniętych warg o bieliznę, co może skutkować bolesnymi podrażnieniami i nawracającymi infekcjami. Jak więc widać, aspekt zdrowotny także odgrywa tutaj ważną rolę.

Przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem labioplastyki warto wykonać podstawowe badania morfologii krwi obwodowej, kontrolę układu krzepnięcia, potwierdzoną grupę krwi oraz badania wirusologiczne HBS, HCV, HIV. Zaleca się unikać przyjmowania leków, które zaburzają krzepnięcie krwi. Warto też pamiętać, że najlepszym terminem na wykonanie labioplastyki jest czas po miesiączce – nie później, niż 10 dni przed kolejną spodziewaną miesiączką. Przed zabiegiem odbywa się też konsultacja z ginekologiem plastycznym w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Wskazania:


Wykonanie zabiegu korekty przerostu warg sromowych zalecane jest w przypadku przesłanek zdrowotnych i estetycznych. Dotyczy to szczególnie pań, które:

  • przez zwiększony rozmiar warg sromowych doświadczają bolesnych otarć i narzekają na powstawanie ran,
  • cierpią na nawracające infekcje intymne spowodowane przerostem warg sromowych,
  • przeszły trudny poród, którego efektem było uszkodzenie warg sromowych,
  • z powodu przerostu warg źle czują się we własnym ciele, odczuwają niepewność i wstyd podczas współżycia seksualnego.

Efekty:


Plastyka warg sromowych to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, na który decyduje się coraz więcej pań. To doskonały sposób na pozbycie się psychicznej bariery związanej z wyglądem własnych narządów płciowych. Kobiety po zabiegu labioplastyki czują się pewniej, bardziej kobieco i odczuwają mocniejsze bodźce podczas współżycia. Do tego oczywiście trzeba zaliczyć wszystkie zalety zdrowotne, które wiążą się z pomniejszeniem warg sromowych.

Jeśli też chciałabyś uzyskać podobne efekty, umów wizytę w naszej klinice.

Przebieg:


Labioplastyka wykonywana jest chirurgicznie lub laserowo z wykorzystaniem odpowiednio skalpela lub lasera. Obie techniki są do siebie podobne, zaś wybór konkretnej metody zależy od danego przypadku – pod uwagę brany jest m.in. stan warg sromowych, widoczność blizny pooperacyjnej i oczekiwania pacjentki.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, choć w niektórych przypadkach (lub na życzenie pacjentki) wykorzystywana jest anestezja ogólna. Labioplastykę przeprowadza lekarz – ginekolog, zajmujący się ginekologią estetycznej, zaś sam zabieg trwa od 60 do 120 min., w zależności od stopnia powiększenia lub asymetrii warg sromowych. Po skończonej operacji zakładane są szwy rozpuszczalne, które należy skontrolować za 2tygodnie.

Zalecenia:


Okres rekonwalescencji po przebytym zabiegu labioplastyki nie jest długi – zwykle już po 10-14 dniach następuje całkowite wygojenie. Kluczowe jest dbanie o odpowiednią higienę okolic intymnych i pochwy, m.in. częste podmywanie, stosowanie mydeł o właściwościach dezynfekcyjnych i smarowanie rany Octaniseptem. Przez kilka pierwszych dni można korzystać z okładów z lodu. Dobrym pomysłem jest unikanie obcisłych ubrań oraz bielizny wykonanej z syntetycznych materiałów, gdyż ograniczają one dostęp świeżego powietrza.

Wskazane jest unikanie intensywnej aktywności fizycznej przez okres ok. 6 tygodni. Zaleca się jednak wykonywanie nieobciążających ćwiczeń na mięśnie Kegla, które gwarantują wzrost elastyczności tkanek. Przez ten czas należy unikać kąpieli w wannie, wizyt na basenach, wchodzenia do jacuzzi czy sauny.

Po zabiegu labioplastyki przez kilka tygodni nie można współżyć. Okres ten różni się w zależności od rodzaju warg sromowych poddanych operacji – w przypadku większych warg są to mniej więcej 4 tygodnie po zabiegu, a mniejszych nawet do 6tyg.

Przeciwwskazania:


Korekcji warg sromowych nie mogą poddać się kobiety w okresie ciąży lub laktacji, a także miesiączki (lub doświadczające innych krwawień z pochwy). Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także aktywna infekcja intymna, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz uczulenie na którykolwiek ze składników znieczulenia.