Waginoplastyka, a więc plastyka pochwy to operacja wykonywana z powodu rozluźnienia ścian pochwy, najczęściej na skutek przebytego porodu. Ma na celu przywrócenie fizjologicznych warunków narządów rodnych.
Tylko właściwa kwalifikacja daje możliwość całkowitego wyleczenia.
Pacjentka powinna być właściwie poinformowana o możliwych powikłaniach, które często możemy już przewidzieć przed operacją zbierając właściwie wywiad, badając pacjentkę i wykonując usg z oceną struktur dna miednicy.
Zaletą plastyki pochwy jest przywrócenie fizjologicznych, anatomicznych warunków narządów rodnych. Efekt zabiegu jest trwały do czasu kolejnego porodu.
W zależności od stopnia i rodzaju zaburzeń korekcie poddaje się obie ściany pochwy bądź też jedną z nich. Zabieg waginoplastyki polega na wycięciu nadmiaru tkanki ze ściany pochwy a następnie jej ponowne zszycie. Niekiedy zabieg rozszerza się również o korektę na przestrzeni mięśniowej okołopochwowej. Zabieg wykonuje się różnymi technikami i narzędziami (laser, radiofrekwencja, skalpel) dobieranymi indywidualnie do potrzeb pacjentki. W obszarze pochwy zakładane są szwy rozpuszczalne.
W zależności od stopnia skomplikowania, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub sedacji.
Okres rekonwalescencji po zabiegu waginoplastyki to czas od 4 do 6 tygodni.
W tym czasie należy unikać kontaktów seksualnych oraz gorących kąpieli, w wannie, na basenie.
Przeciwwskazaniem do zabiegu plastyki pochwy są: