Histerosalpingografia / Hycosy (sono – HSG) to bardzo popularne badanie wykonywane w diagnostyce niepłodności u kobiet. Pozwala odrzucić lub potwierdzić podejrzenie niedrożności jajowodów – schorzenia, które jest jednym z głównych powodów problemów z zajściem w ciążę. Nawet jeśli tylko jeden jajowód wykazuje nieprawidłowości, a drugi funkcjonuje prawidłowo, prawdopodobieństwo zapłodnienia znacznie się zmniejsza. Badanie sono HSG wykonujemy w naszej klinice WolaClinic. Przekonaj się, kiedy jest wskazane i jakie mogą być potencjalne przyczyny niedrożności jajowodów.
Badanie drożności jajowodów a ciąża – to kwestia, która spędza sen z powiek wielu kobietom oczekujących upragnionej ciąży. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości w tej kwestii warto przypomnieć sobie, jaką rolę pełnią same jajowody:
Powyższe zjawiska i procesy odbywają się dzięki złożonym mechanizmom w organizmie kobiety, takim jak produkcja wydzieliny przez gruczoły jajowodów czy ruchy mikro-rzęsek wyścielających światło jajowodów. Jak więc widać, ich rola w procesie zapłodnienia i zajścia w ciąże jest nieoceniona. Na szczęście można szybko przekonać się, czy drożność jajowodów jest na odpowiednim poziomie – wystarczy wykonać badanie HSG.
Badanie drożności jajowodów HSG, znane też jako histerosalpingografia jest zabiegiem oceniającym funkcję jajowodów. Podczas zabiegu w za pomocą specjalnego wziernika, który rozsuwa ściany pochwy uwidacznia się szyjkę macicy. Następnie w szyjce lub w jamie macicy umieszcza się specjalny cewnik, który pozwala na wprowadzenie środka kontrastującego (cieniującego) do jamy macicy i jajowodów. Dzięki tej metodzie (i pod kontrolą USG) możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnego obrazu ultrasonograficznego badanych obszarów. Jeśli kontrast swobodnie przedostaje się do jamy brzusznej, drożność jajowodów jest w normie. Jeśli jednak pojawiają się jakiekolwiek zaburzenia w jego przepływie, może to być sygnał ostrzegawczy, wskazujący na nieprawidłowości lub zmiany patologiczne w obrębie jajowodów i macicy.
Badanie trwa od ok. 10 do 15 minut, podczas których wykonywane są także zdjęcia ultrasonograficzne. Podczas badania pacjentka leży na standardowym fotelu ginekologicznym. Istnieje możliwość podania dożylnie znieczulenia ogólnego.
Badanie sono-HSG jest standardową procedurą w przypadku ustalania przyczyn niepłodności u kobiet. Pozwala ocenić kształt macicy i zaobserwować ewentualne wady jej budowy. W trakcie HSG lekarz może rozpoznać także niepokojące zmiany, np. polipy, guzki, zrosty czy mięśniaki podśluzówkowe. Podstawowym celem badania jest sprawdzenie drożności jajowodów oraz ich kształtu.
Możliwymi przyczynami niedrożności jajowodów są m.in.:
Badanie przeprowadzane jest zwykle w pierwszej fazie cyklu, po ustąpieniu krwawienia i plamienia miesiączkowego, ale przed owulacją. Poprzedzone jest konsultacją z ginekologiem, który dokładnie omówi jego przebieg, wykluczy przeciwwskazania oraz zapisze zalecane środki farmakologiczne przed zabiegiem. W przypadku gdy pacjentka wyrazi chęć skorzystania ze znieczulenia ogólnego, należy wykonać badania w tym zakresie, a przed samym zabiegiem powstrzymać się przed spożywaniem posiłków i płynów.
Na godzinę przed samym badaniem drożności jajowodów zaleca się przyjęcie środka przeciwbólowego. Preparat częściowo eliminuje nieprzyjemne odczucia i zmniejsza dyskomfort podczas zabiegu.
Opinie kobiet, które poddały się badaniu sono-HSG potwierdzają, że zabieg nie boli, lecz może się wiązać z niewielkim dyskomfortem fizycznym odczuwanym w podbrzuszu. Od razu po wykonaniu badania pacjentka jest informowana o jego wyniku i może udać się do domu. Nie ma potrzeby rekonwalescencji – po zabiegu kobieta może współżyć i starać się o dziecko jeszcze w tym samym cyklu. To bezpieczniejsza i nowocześniejsza procedura w porównaniu z archaiczną już metodą o nazwie hydrotubacja, która nie powinna być już stosowana w ramach sprawdzania drożności jajowodów.
Warto zauważyć, że badanie drożności jajowodów HSG może też pełnić funkcję terapeutyczną – w niektórych przypadkach środek kontrastowy przepływający przez jajowody udrażnia je i czyści.
HSG jest badaniem płatnym – Aktualną cenę badania znajdziesz w naszym cenniku. Koszt jest jednorazowy.
Nieprawidłowa drożność jajowodów? Badanie HSG pozwala na jej wykrycie. To podstawowe postępowanie w przypadku problemów z zajściem w ciążę i w diagnozie niepłodności u kobiet. Umów się na badanie w WolaClinic już teraz!
Wskazaniem do diagnostyki drożności jajowodów HSG, jest podejrzenie ich niedrożności w kontekście starań o dziecko lub jako standardowa procedura diagnostyczna w diagnostyce niepłodności.
Zaletą zabiegu Sosno-HSG jest niewielka inwazyjność przy dużej wartości diagnostycznej badania.
Przeciwwskazania do zabiegu HSG wynikają przede wszystkim z inwazyjności badania, inne mogą utrudniać lub uniemożliwiać prawidłowy odczyt obrazu (w przypadku niektórych schorzeń), Należą do nich: