Histeroskopia Warszawa Wola | WolaClinic

Histeroskopia


Histeroskopia to zabieg diagnostyczno-leczniczy służący do dokładnego zbadania anatomii jamy macicy – pozwalający ocenić jej kształt, śluzówkę i ujścia jajowodów. Umożliwia wykrycie zmian patologicznych, których nie da się zauważyć w obrazie ultrasonograficznym, czyli popularnym USG. Wykryte nieprawidłowości można następnie skutecznie usunąć z wykorzystaniem histeroskopii zabiegowej. To cenne narzędzie w walce z niepłodnością u kobiet. W klinice Wola Clinic wykonujemy oba rodzaje histeroskopii. Sprawdź, co warto wiedzieć o zabiegu, m.in. kiedy jest on zalecany.

Czym jest histeroskopia?

Histeroskopia to małoinwazyjna technika diagnostyczno-zabiegowa, która polega na delikatnym wprowadzaniu do dróg rodnych kobiety histerokopu – specjalnego przyrządu optycznego, który wyposażony jest w system soczewek oraz kamerę cyfrową. Urządzenie przechodzi przez pochwę i kanał szyjki macicy, docierając do macicy. Dzięki temu specjalista – ginekolog, który przeprowadza zabieg, ma możliwość dokładnego obejrzenia i oceny wnętrza macicy pacjentki, m.in. kształtu jamy macicy. Histeroskop umożliwia też przeprowadzanie zabiegu (o ile takowy jest wymagany) dzięki dostępnym mikro narzędziom i specjalnej pętli resekcyjnej.

Diagnostyka i leczenie z wykorzystaniem histeroskopii pozwala dokładnie zwizualizować kanału szyjki macicy i jamy macicy, a w efekcie wychwycić i usunąć groźne zmiany w tych obszarach. Zaliczają się do nich mięśniaki macicy, polipy, zrosty wewnątrzmaciczne, guzy nowotworowe czy wady wrodzone. Można też pobrać wycinki tkanek w celu przekazania do dalszych badań histopatologicznych.

Zabieg histeroskopii diagnostycznej

Diagnostykę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, dlatego na badanie należy stawić się na czczo. Wykonywane jest w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, przed owulacją. Pacjentka pod koniec miesiączki może jeszcze nieznacznie plamić, jednak nie jest to przeciwwskazanie do badania.

Histeroskopia operacyjna w klinice leczenia niepłodności Wola Clinic

Histeroskopia operacyjna zwana jest inaczej zabiegową. Wykonywana jest w celu usunięcia/leczenia stanów chorobowych zaobserwowanych we wcześniejszym badaniu diagnostycznym. Jest pomocna także w przypadku zbyt obfitych miesiączek, przerostów endometrium czy wad anatomicznych macicy. Zabieg przeprowadza się przezpochwowo, a ciągłość powłok brzusznych zostaje nienaruszona.

Zabiegi histeroskopii operacyjnej wykonywane są w szpitalu na oddziale ginekologicznym. Przeprowadza je doświadczony personel medyczny złożony z ginekologa, anestezjologa, pielęgniarek oraz położnych.

Zapisz się na zabieg histeroskopii w Warszawie – już teraz umów wizytę w klinice leczenia niepłodności Wola Clinic!

Wskazania:


Badanie medyczne z użyciem histeroskopu polecane jest dla kobiet, które:

  • mają trudności z zajściem w ciążę (zalecane w przypadku diagnostyki niepłodności),
  • mają problemy z donoszeniem ciąży,
  • mają zmiany rozrostowe endometrium, czyli błony śluzowej macicy,
  • mają podejrzenie uszkodzenia ściany macicy lub nieprawidłowości w jej budowie,
  • doświadczają zaburzeń menstruacyjnych,
  • doświadczają krwawień o nieznanym pochodzeniu.

Głównymi zaleceniami do zabiegu z punktu widzenia ginekologii są:

  • niepłodność lub niemożność dotrzymania ciąży (zrosty wewnątrzmaciczne, mięśniaki podśluzówkowe, polipy endometrium itd.),
  • krwawienia z jamy macicy.

Efekty:


Zaletą histeroskopii jest niska inwazyjność i szybka rekonwalescencja.

Przebieg:


Histeroskopię zabiegową wykonuje się na bloku operacyjnym. Stosuje się znieczulenie ogólne. Do zabiegu używany jest histeroskop o nieco większej średnicy niż ten wykorzystywany do diagnostyki – inny rozmiar wynika z obecności kanału, którym wprowadzane są mikronarzędzia. Przy ich pomocy usuwane są zmiany o podłożu patologicznym. Często korzysta się także ze specjalnych nożyczek, a w przypadku zmian o większej powierzchni również z pętli resekcyjnych.

Zalecenia:


Zabieg histeroskopii pozwala pacjentce na szybki powrót  do normalnej aktywności, jedynie obowiązuje zakaz kąpieli w wannie, basenie oraz współżycia przez około 2 tygodnie .

Przeciwwskazania:


Zabiegi ginekologiczne z użyciem histeroskopu nie mogą być wykonane, jeśli pacjentka:

  • jest w ciąży,
  • obficie krwawi z macicy,
  • ma uszkodzoną ścianę macicy,
  • ma zakażenie,
  • ma raka szyjki macicy,
  • ma świeżo przebyty lub cierpi na stan zapalny narządów płciowych,
  • ma zator płucny.