Przygotowanie do porodu Warszawa Wola | WolaClinic

Przygotowanie do porodu


Chęć przygotowania się do porodu jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt profilaktycznych. Zwykle pacjentki trafiają do gabinetu pod koniec ciąży po to, by nauczyć się masażu krocza czy oddychania torem przeponowym. Warto zasięgnąć pierwszej porady już w pierwszym trymestrze ciąży, aby ułatwić ciału adaptację do warunków biomechanicznych zmieniających się w kolejnych tygodniach. Dodatkowo atutem pierwszych tygodni ciąży jest możliwość położenia się na brzuchu oraz większa mobilność. Fizjoterapeuta podczas każdej wizyty dobiera techniki pracy tak, aby były one bezpieczne dla mamy i rozwijającego się dziecka.

W ramach przygotowania do porodu najczęściej poruszamy zagadnienia wymienione poniżej.

Aktywność fizyczna

Dobór odpowiednich ćwiczeń oraz ich intensywności zapewnia utrzymanie lub nawet poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej przyszłej mamy. Ma duże znaczenie w trakcie porodu. Zależnie od etapu ciąży i potrzeb kobiety dobierane są też ćwiczenia uelastyczniające i rozciągające mające na celu przygotowanie do porodu.

Oddech torem przeponowym

Umiejętność prawidłowej aktywacji przepony oraz rożne formy oddechu w zależności od etapu porodu będą ułatwiały kobiecie zmagania z bólem porodowym oraz wesprą aktywność macicy niezbędną do wydania dziecka na świat.

Nauka relaksacji

Niepokój związany z nieznanym towarzyszy każdej kobiecie w trakcie ciąży. Dzięki technikom relaksacji udaje się okiełznać trudne emocje, co więcej umiejętność świadomego rozluźnienia jest kluczowa w przerwach pomiędzy skurczami. Umożliwia ona regenerację i zebranie sił na nadchodzący skurcz.

Masaż krocza

Techniki uelastyczniające tkanki krocza warto wprowadzić około 34 tygodnia ciąży, dostosowując je do potrzeb kobiety oraz stanu tkanek i mięśni dna miednicy. Indywidualnie dobrane postępowanie zapewnia największą efektywność i zmniejsza ryzyko uszkodzeń krocza w porodzie.

Ćwiczenia mobilizujące i stretching

Dobra mobilność miednicy i stawów biodrowych ułatwi przyjmowanie różnych pozycji w porodzie a także wpłynie na lepszą adaptację ciała do zmian w obrębie układu ruchu. Warto pamiętać, że hormony ciążowe wpływają na rozluźnienie struktur łącznotkankowych stąd ćwiczenia rozciągające powinny być prowadzone z wyczuciem, bez nadmiernego przekraczania zakresu ruchu w stawach.

Budowanie świadomości ciała, dna miednicy i praca z głosem

Edukacja w zakresie odruchowego wpływu pozornie niezwiązanych ze sobą części ciała (jak np. gardło i krocze) jest ważnym elementem przygotowania do porodu. Wydawanie dźwięków, techniki świadomego zmniejszania napięcia mięśni dna miedniczy czy też słuchanie sygnałów, które ciało przekazuje zwiększają w kobiecie poczucie sprawczości i kompetencji w porodzie.