Wiele kobiet odczuwa obawy przed porodowymi obrażeniami krocza, szczególnie w pierwszej ciąży. Aby zmniejszyć poziom lęku warto wprowadzić już kilka tygodni wcześniej techniki uelastyczniające tkanki. Ryzyko nacięcia lub pęknięcia krocza znacznie wtedy spadnie.
Wskazane jest wykonywanie treningu świadomościowego i koordynacyjnego dna miednicy właściwie przez całą ciążę. Należy zwrócić uwagę na skurcz mięśni dobrej jakości oraz adekwatną, pełną relaksację. Dzięki temu łatwiej wypracować czucie okolicy krocza będące ważnym elementem przy porodzie. Można łączyć ćwiczenia z oddechem pilnując, aby przepona oddechowa poruszała się swobodnie, a sam oddech nie był nienaturalnie pogłębiony. Aby dobrze poczuć ruch dna miednicy warto skoncentrować się na dwóch komponentach ruchu: zamknięciu wszystkich otworów tego obszaru oraz elewacji całego dna miednicy. W takim ruchu mięśnie pracują w sposób funkcjonalny. Po każdym skurczu należy zadbać o pełne rozluźnienie mięśni. Ich relaksacja jest szczególnie ważna w trzecim trymestrze ciąży. W razie trudności pąrzy aktywacji lub relaksacji mięśni wskazana jest konsultacja z fizjoterapeutą.
Około 34 tygodnia ciąży warto wprowadzić masaż krocza. Nie polega on na mocnym rozciąganiu tkanek, ale na ich uelastycznianiu i odżywaniu w sposób nieco przypominający rozciąganie ich przez główkę dziecka. Do masażu krocza należy stosować środek poślizgowy, na przykład olej ze słodkich migdałów. Można dodać kilka kropel witaminy E. Nauka masażu krocza jest jednym z podstawowych elementów profilaktyki przedporodowej. Warto podejść indywidualnie do tego zagadnienia, konsultując ze specjalistą dobór odpowiednich technik. W procesie przygotowania do porodu dobrze sprawdzą się ćwiczenia uelastyczniające okolicę krocza oraz różne formy rozciągania. Takie pozycje jak ukłon japoński, głęboki przysiad czy pozycja motyla powinny towarzyszyć przyszłej mamie właściwie przez całą ciążę. Na przygotowanie krocza do porodu składa się kilka innych elementów, m.in. praca głosem, nauka relaksacji twarzy i okolicy stawów skroniowo żuchwowych, a także edukacja w zakresie fizjologii porodu i wspomagania poprzez ruch jego naturalnego przebiegu.
Warto jednak pamiętać, że porodu nie da się zaplanować, w związku z tym nawet w przypadku skrupulatnie prowadzonego przygotowania mięśni dna miednicy i krocza do porodu, może być wskazane nacięcie lub pojawić się samoistne pęknięcie. Niemniej jednak wypracowana świadomość i elastyczność tkanek będą wpływały na poprawę ich gojenia się i szybszą regenerację po porodzie.